ZpětÚvod Aktuality

Aktuality

Nezapomněli jste kdysi doplatit včas kontokorent? Dlužili jste za telefon nebo jste žádali o splátkový kalendář? Zjistěte si, co vše vám může znepříjemnit žádost o hypotéku.

Zvýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení, zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, přenesení daně z nabytí nemovitosti na kupující.., to vše mohlo zpomalit rostoucí ceny nemovitostí. Nestalo se tak. Ceny nepřestaly růst, ani z kraje letošního roku.

V České republice stále kupuje většina lidí nemovitosti za účelem vlastního bydlení. Nicméně skupina realitních investorů se rok od roku rozrůstá. A už nejde jen o nákupy z řad velkých společností či realitních fondů, ale investici do bydlení, zejména pak do bytů, zvažují také lidé, kteří dříve ukládali své úspory jinam. Nákup nemovitosti za účelem pronájmu neznamená jen bezstarostnou investici, přináší i svá úskalí. Existuje totiž mnoho těch, kteří s tímto typem investice nemají dobré zkušenosti. A kde se tedy nej- častěji dělají chyby, případně čeho je dobré se vyvarovat?

 1.2.2017 - Jedním z hlavních témat letošního roku v oblasti hypoték bude regulace trhu ze strany České národní banky. Doporučení ČNB zásadně ovlivňují nabídku hypoték na českém trhu. 100procentní hypotéky jsou minulostí.  Kde je nyní hranice, za kterou banky už nepůjčují a jak velké jsou rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank?

 Chcete-li si pořídit nemovitost a nemáte na její koupi alespoň něco našetřeno, v bankách s žádostí o úvěr narazíte. Tzv. stoprocentním hypotékám je konec, banky vám půjčí maximálně do 95 % hodnoty pořizované nemovitosti, od dubna jen do 90 %. Současná situace je tak složitější pro mladé páry, které si pořizují své první bydlení. Řešení však existuje, ručit mohou například nemovitostí rodičů.

 Podle aktuálních statistik se prodává metr čtvereční u nového bytu v Praze za nevídaných 70 tisíc korun. A pražští developeři naznačují, že by ceny mohly růst i v letošním roce. V regionech mimo Prahu jsou ceny sice o poznání nižší, ale i zde se v posledních letech svižně šplhaly vzhůru. Zatím tato spirála poptávky a rostoucích cen ještě funguje, ale jen co nastanou první problémy ekonomiky, velká část trhu se sesype jako domeček z karet. Nezapomeňme, že kvůli pořízení mnohamilionových bytů se většina lidí zadlužila až po uši.


Rekonstrukce bytu většinou obnáší spoustu práce, financí a někdy i komunikaci se stavebním úřadem. Stavební zákon vymezuje určitá pravidla, kdy je potřeba žádat před stavebními úpravami bytu o povolení.

Stoupající křivka bytů v osobním vlastnictví vůči nájemním bytům jen potvrzuje, že Čechy stále více láká vlastní bydlení. Tento trend ovlivňuje samozřejmě nízká úroková sazba hypotečních úvěrů a poměrně dobrá situace na realitním trhu. Co dalšího láká Čechy ke koupi vlastní nemovitosti?

 Zákon o dani z nabytí nemovitosti je již uveřejněn ve sbírce zákonů. Účinný bude od 1. 11. 2016. U návrhu na vklad kupní smlouvy podaného po 1. listopadu již bude dle nových pravidel poplatníkem kupující. Do 31. října budou platit stávající podmínky, kdy daň hradí prodívající a ručitelem je kupující.

 Koupě bytu či domu je pro většinu lidí jednou z největších životních událost. Přesto nákup nemovitosti často uspěchají a dopouštějí se zbytečných chyb. Tentokrát se zaměříme na pět nejčastějších, a podíváme se také na doporučení, jak se jim vyvarovat.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit