ZpětÚvodAktuality Vyznejte se v energetických štítcích a šetřete náklady na elektřinu

Vyznejte se v energetických štítcích a šetřete náklady na elektřinu

16.12.2021 10:03

Při koupi nemovitosti se zajímejte o energetický štítek budovy
"Energetický štítek", neboli průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), se vztahuje k jeho tepelně-izolačním vlastnostem, tedy především k tzv. obálce budovy. Je součástí tzv. energetického posudku, který hodnotí spotřebu energie při běžném provozu budovy. Jde především o energetické a finanční výdaje na vytápění, ohřev vody, osvětlení nebo třeba větrání. V případě, že kupujete nemovitost, štítek vám pomůže rychle a snadno zjistit, jak energeticky náročná tato nemovitost je. Můžete si tak snadno spočítat, na kolik vás vyjde po případné koupi její dlouhodobé užívání, či jaké náklady budete muset vynaložit na to, abyste energii uspořili.

V domácnosti zkontrolujte spotřebiče a jejich energetické štítky
Největší odběr mívají v domácnosti často používané spotřebiče, jako je pračka, myčka, lednice, mraznička. Ty hodně staré nemají energetické štítky a určitě stojí za to investovat do nových, podstatně úspornějších.

Energetický štítek zavedla Evropská unie v roce 1995 a slouží ke snazší orientaci v nabídce elektrických spotřebičů. Na štítku musí být uvedena hlavně energetická náročnost výrobku a roční spotřeba elektrické energie. Původní energetické štítky obsahovaly škálu písmen od A do G, přičemž skupina A byla ještě rozdělená na tři další energetické třídy: A+, A++, A+++, což bylo trochu matoucí. Spotřebitel si v dobré víře pořídil spotřebič třídy A+, aniž by mu došlo, že toto označení znamená třetí nejúspornější variantu. Tedy spíše průměrný a méně úsporný výrobek. To již neplatí.

Od března 2021 mají štítky v celé EU novou podobu. Jsou přehlednější a bude snadnější se v nich orientovat. Znaménko plus zmizelo a přešlo se pouze na označení písmeny A-G. Štítky navíc obsahují QR kódy, pomocí nichž se z mobilu dozví zákazník další užitečné informace o produktu. Například se povinně na štítku objeví údaje o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě nebo o vydávaném hluku.

Nezapomeňte na funkci stand-by a svůj počítač
U počítačů, tiskáren, kopírek a další kancelářské techniky se můžeme setkat se značkou Energy Star, která označuje zařízení s nízkou spotřebou. Až si budete pořizovat nový počítač, můžete na to brát ohled. Většinu osobních počítačů lze nastavit tak, aby při nečinnosti spotřebovávaly co nejméně a samozřejmě nejlepší je vypínat. Jde hlavně o elektroniku: televize, videa, satelitní přijímače, hi-fi věže, počítače a tiskárny, faxy, kopírky, ale i mnoho druhů lampiček.

Spotřebiče tohoto typu mají totiž zabudovaný transformátor, který spotřebovává proud neustále. Je totiž trvale připojen k síti, protože vypínač je umístěn až za transformátorem. Tato klidová spotřeba je u starších spotřebičů až 20 W. U novějších je to obvykle 1 až 5 W. Zpravidla ale máme v domácnosti takových spotřebičů více a energii spotřebovávají nepřetržitě – celé dny a roky. Pokud je stand-by příkon přístrojů v celé domácnosti například 20 W, spotřebují za rok 175 kWh. Při současné ceně elektřiny okolo 5,80 Kč/kWh je to téměř 1 400 Kč. Přitom spotřebiče, které nemusejí být ve stand-by režimu, lze vypínat buď hlavním vypínačem, nebo společným vypínáním pomocí prodlužovacího kabelu s vypínačem zásuvek.

Spořit energii zvláště v zimních měsících, kdy je nedostatek světla, je velmi jednoduché. Chce to však všechny spotřebiče správně používat a neplýtvat tam, kde se dá ušetřit. I výměna žárovek za úsporné přinese za rok své ovoce.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Odkaz nebo dědictví? Jak zabezpečit nemovitost před nechtěnými dědici

03. 08. 2022
Nový občanský zákoník navrátil do dědického práva odkaz. V dědickém právu se obecně uplatňuje princip univerzálního dědického nástupnictví, což znamená, že dědic nastupuje nejen do zůstavitelových práv, ale i do povinností. Odkaz je z tohoto pravidla výjimkou.

Vyznáte se v realitních inzerátech? Zkratek v nich je spoustu. Co která znamená?

03. 08. 2022
To, že druhé nadzemní podlaží je označováno jako první patro a ne druhé, už většinou tušíme. Ovšem zkratek a speciálních termínů, které v realitních inzerátech najdete, je mnohem více. A někdy člověk jen vzdáleně tuší, co to tak může znamenat. Přitom některé pojmy jsou docela podstatné – například pro to, jak velký bude váš byt, či kolik za něj doopravdy zaplatíte.

Archiv aktualit