ZpětÚvodAktuality Úschova kupní ceny nemovitosti. Možnosti, výhody, rizika

Úschova kupní ceny nemovitosti. Možnosti, výhody, rizika

12.05.2019 13:35

Může se koupě neuskutečnit?
Samozřejmě může. Například kupující nebude schopen zajistit potřebnou finanční částku. Pokud se to bude vědět před podpisem kupní smlouvy, obchod s ním prodávající neuzavře a nemovitost prodá někomu jinému. Jestliže by však již byla kupní smlouva podepsána, nastanou další komplikace. Na druhé straně je pochopitelné, že kupující nechce poslat miliony na účet soukromé osoby pouze výměnou za podpis na kupní smlouvě. Prodávající se může projevit neseriózně a nemovitost nepředat. Nebo z nějakého důvodu neproběhne zápis do katastru nemovitostí.

Kdo může být schovatelem
Schovatelem může být notář, advokát, banka i realitní kancelář. Při výběru je dobré se řídit několika kritérii. Jsou to zejména zabezpečení peněz, pojištění profesní odpovědnosti, reference a dobré jméno, ale také cena za úschovu. Z hlediska zabezpečení peněz je důležité, na jakém účtu budou peníze uloženy. Účet by měl být zejména jasně oddělený od provozního účtu schovatele, aby nemohlo v žádném případě dojít k tomu, že peníze budou využity k jiným účelům, například k běžným úhradám provozních výdajů.

Banka
Banky nabízejí úschovu kupní ceny jako jeden ze svých produktů. Pokud kupující financuje koupi z hypotečního úvěru, bude skoro ve všech případech využívat úschovu kupní ceny u banky, která mu poskytuje hypotéku. Pokud kupující nečerpá úvěr, i tak může využít této služby. Banky lze totiž považovat za vůbec nejbezpečnějšího schovatele. Jednak jsou kontrolované ČNB, a za výplatu peněz nikdy neodpovídá jedna soukromá osoba. Riziko zpronevěry je tedy nejnižší. Úschova u banky je dražší než u advokáta či v realitní kanceláři, ale levnější než u notáře.

Advokát nebo notář
Činnost advokátů a notářů je svázaná mnoha pravidly ze strany státu, Advokátní komory a Notářské komory. Přesto jde stále o soukromé fyzické osoby, u nichž existuje riziko zpronevěry, což se v minulosti několikrát stalo. Aby k tomu nedocházelo, vznikla elektronická kniha úschov, kde advokáti evidují svěřené finanční prostředky. Při volbě advokáta je nejdůležitější shodnout se s druhou stranou na tom, kdo bude tím spolehlivým schovatelem, jemuž budou důvěřovat kupující i prodávající.

Realitní kancelář
Úschovu nabízí také skoro každá realitní kancelář. Ale vzhledem k tomu, že dosud neexistuje zákon o realitním zprostředkování, neexistují ani pravidla, jimiž se musí při úschově řídit. O to více je třeba zvažovat, zda sem peníze do úschovy svěřit. Velkou výhodou může být cena úschovy, která je někdy zahrnuta v balíčku služeb realitní kanceláře.

Úschova finanční částky, z níž se uhradí kupní cena, slouží právě k tomu, aby se předešlo možným problémům. Jistota při finanční transakci, jejíž hodnota dosahuje milionů korun, je více než potřebná pro obě strany.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit