ZpětÚvodAktuality Pronajímáte byt? Uplatňujte skutečné výdaje

Pronajímáte byt? Uplatňujte skutečné výdaje

07.03.2014 15:07

Využití výdajového paušálu, který u pronájmu činí 30 %, je velmi jednoduché. Pronajímatel si při jeho použití nemusí evidovat žádné výdaje a při sestavování daňového přiznání pouze sečte příjmy z nájemného a do příslušné kolonky spočítá 30 % z něj jako výdaje. Toto zjednodušení je ale poměrně drahé. Při pronájmu nemovitostí se téměř vždy vyplatí evidovat skutečné výdaje. Odpisy jsou stěžejní pro výhodnost sledování skutečných výdajů. Naprostá většina nemovitostí (bytových domů i bytů) je zařazena v 5. odpisové skupině, v níž se majetek odpisuje 30 let. To znamená, že při rovnoměrném odpisování může pronajímatel vložit do nákladů 1,4 % a v dalších letech 3,4 % pořizovací ceny bytu či domu. Z každého 1 mil. Kč ceny pořízení tak roční náklady činí (14 tis. Kč v prvním roce a) 34 tis. Kč v dalších letech, což odpovídá 2 833 Kč měsíčně. Aby se jen vůči odpisům vyplatily paušální výdaje při pronájmu bytu v pořizovací ceně 1 mil. Kč, musel by nájem činit alespoň 9 444 Kč. To by odpovídalo hrubému výnosu ve výši 11,3 % – a takového nemovitosti dosahují z pronájmu pouze výjimečně.

Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit