ZpětÚvodAktuality Prodáváte byt? Informujte sousedy.

Prodáváte byt? Informujte sousedy.

23.03.2020 11:45

Sousedé mohou ovlivnit cenu vaší nemovitosti
Jsou lidé, kteří prostě škodí za každou cenu. Jestliže máte rodinný dům na prodej, možná soused bude bránit vašemu prodeji, protože by chtěl dům koupit sám. Nebo vás nemá rád. Nebo je prostě "taková povaha". Ne všichni přejí druhým to nejlepší.

Již mnoho prodejů nemovitosti bylo zmařeno špatným chováním sousedů. Stačí, když potenciální kupci uvidí na vedlejším dvoře desítky psů v ohradě, nebo třeba změť železa a vraky starých aut. Už se začnou rozmýšlet, v jakém prostředí budou žít. A váš dům přitom může být vyšperkovaný sebevíce. Sousedy si často nevybíráme, a proto je lepší je v případě prodeje slušně informovat o svém záměru a snažit se s nimi vyjít. Pokud projeví zájem o nemovitost, můžete jim ji nabídnout. Ale také nemusíte.

V bytovém domě naopak může prodeji pomoci, pokud sousedé při oslovení kupcem nemovitost a její správu pochválí.

Povinnost předkupního práva
To však neplatí v případě prodeje bytu v bytovém domě, jehož součástí je například garáž nebo sklep. Od ledna 2018 platí, že pokud prodáváte byt s prostorem, který je tzv. "samostatně vymezenou jednotkou s více vlastníky", musíte písemně nabídnout předmětný prostor ostatním spoluvlastníkům. Platí to zvláště pro garážové stání či sklep v novějších developerských projektech, kde jsou tyto prostory součástí podílu na společných částech domu či pozemku, a ne součástí nebo příslušenstvím bytu. Jak to je, lze zjistit v katastru nemovitostí.

Funguje to tak, že pokud najdete kupce, musíte nejprve písemně nabídnout prostor všem ostatním majitelům bytů v domě a teprve po jejich odmítnutí lze prostor prodat. Jestliže o něj projeví zájem jeden z majitelů, musíte mu jej prodat. Potenciální kupec pak má na výběr: koupit byt bez tohoto prostoru – a zřejmě bude chtít slevu, nebo byt nekoupit vůbec.

Tato situace se má ovšem brzy změnit. Od února 2019 byla v Poslanecké sněmovně projednávána novela občanského zákoníku, která měla původně zrušit předkupní právo pouze u podílů na jednotkách, např. garážová stání či přilehlých pozemcích. Při projednávání byl přijat pozměňovací návrh, který ruší předkupní právo spoluvlastníků pro všechny nemovitosti a vrací právní úpravu do stavu, v jakém byla při schválení nového občanského zákoníku. Nyní záleží na Senátu, který bude novelu projednávat příští týden 18. 3. 2020.

Když prodáváte byt
Jestliže jste prodali byt v osobním vlastnictví, je pouze slušností, ne povinností, oznámit výboru SVJ, že jste byt prodal. Ostatní je na novém vlastníkovi. Ten musí oznámit SVJ, že se stal vlastníkem a kolik osob bude mít v bytě domácnost. Vlastník je však také povinen oznámit, že byt přenechal do užívání jiné osobě.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

V jaké maximální výši může být požadována kauce při pronájmu nemovitosti?

30. 09. 2020
Dříve používané slovo kauce se podle nového občanského zákoníku změnilo na slovo jistota. Jde o zvláštní formu zajištění pohledávky pronajímatele vůči nájemci. Pronajímatel může po nájemci požadovat jistotu ve výši několika měsíčních nájmů.

Prezident podepsal zákon rušící daň z nabytí nemovitosti

30. 09. 2020
Pouhé tři dny stačily na to, aby zákon rušící daň z nabytí nemovitosti podepsal prezident republiky. Miloš Zeman podepsal v pátek 18. září 2020 zákon ze dne 15. září 2020, kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy. Tuto Informaci uveřejnil téhož dne mluvčí prezidenta.

Archiv aktualit