ZpětÚvodAktuality Prodávající vs. kupující. Kdo zaplatí od nového roku daň z převodu nemovitosti?

Prodávající vs. kupující. Kdo zaplatí od nového roku daň z převodu nemovitosti?

13.10.2013 11:49

11.10.2013 - Horní komora parlamentu řešila 9. října tohoto roku dlouho očekávanou změnu úhrady daně z převodu nemovitosti, na kterou netrpělivě čekali nejen kupující a prodávající, ale také realitní profesionálové. Podle stávající legislativy hradí daň z převodu nemovitosti prodávající, kupující je však jejím ručitelem. Nový občanský zákoník počítal s přenesením této povinnosti na kupujícího. Ten ovšem daň z nabytí nemovitosti s největší pravděpodobností od začátku nového roku platit nebude. A nebude ji možná hradit ani prodávající. Jak je to možné? Senát se usnesl, že bude záležet na obou smluvních stranách, jak se mezi sebou domluví. Tuto možnost totiž nově nabízí projednávaný návrh zákona. Buď bude daň hrazena jako nyní, tzn. prodávajícím, nebo ji může nově zaplatit kupující. Ten tak získá jistotu, že nebude mít vůči finančnímu úřadu pohledávky spojené s převodem nemovitosti v případě, že by prodávající svoji povinnost nesplnil. Pokud by se ovšem prodávající s kupujícím nedohodli, tak daň má, jako je tomu doposud, hradit prodávající. Po říjnových volbách musí ještě změnu schválit nová Poslanecká sněmovna.

Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit