ZpětÚvodAktuality Naučte své děti hospodařit s penězi

Naučte své děti hospodařit s penězi

07.09.2012 15:17

Je známé, že děti velmi vnímavě pozorují své rodiče a napodobují je. Bývá obtížné je přesvědčovat, aby dělaly či dodržovaly něco, co je stojí určité úsilí, jestliže vidí, že to rodiče nedělají či nedodržují. V  každé rodině platí trochu jiná pravidla, a proto i výchova má svá specifika. Nicméně některé věci jsou obecné a při výchově dětí by se měly uplatňovat. Jak tedy na děti cíleně působit, aby si získaly zdravý pohled na peníze?

1. Už ve velmi útlém věku (nejpozději do pěti let) jim vysvětlete, jak se peníze vydělávají a seznamte je s prací obou rodičů.

2. Pořiďte jim pokladničku, ze které se dají peníze vybírat, aniž by se musela rozbít. Musí se naučit vkládat, ale i vybírat. Jakmile má dítě v  pokladničce nějaké korunky, udělejte si čas a občas je s ním přepočítejte. Případně mu řekněte, co si za to může koupit – zmrzlinku, bonbónky, rohlíček, hračku.

3. Naučte dítě rozpoznávat hodnotu peněz. Mluvte s ním při nákupech o tom, co kolik stojí. Upozorňujte, co by si už mohlo ze svých naspořených peněz koupit.

4. Jste na nákupu a dítě má nějaký požadavek a vy nejste zásadně proti, potom mu navrhněte, že mu na to půjčíte, že vám musí peníze doma vrátit. A důsledně dodržte, aby se tak i stalo. Ditě se tak učí, že se půjčky musí vracet.

5. Naopak někdy vy požádejte své dítě o půjčku. Dohodněte termín, kdy mu to vrátíte např. až přijde tatínek domů, až přijde babička apod. A nechejte se upozornit, že peníze máte vrátit, potom mu třeba dejte nějakou korunku navíc, jako poděkování, že vám půjčilo.

6. Pro děti školního věku je vhodné pravidelné kapesné. Výše kapesného samozřejmě záleží na finanční situaci rodiny. Přesto byste měli dodržovat dvě zásady. První je založena na doporučení dětských psychologů: kapesné by nemělo být o  hodně vyšší, než je průměrné kapesné vrstevníků dítěte. Druhá spočívá v  postupném zvyšování kapesného s věkem dítěte.

„Zhruba od 12 let by však s tímto zvyšováním (které může být výrazněji vyšší, než tomu bylo v  předchozích letech) měla být spojena i povinnost platit si z kapesného některé pravidelné výdaje, např. kredit na telefon. Dítě se tím učí vedení určitého osobního rozpočtu, což pak bude velmi potřebovat ve své dospělosti,“ doporučuje finanční poradce Jan Lener.

7. Se zvyšováním věku dítěte a tím souvisejícím zvyšováním kapesného je vhodné umožnit dítěti i nějaký výdělek. Nejprve to může být za různé práce v rámci širší rodiny - třeba pravidelný nákup či jiná pomoc prarodičům, hlídání sourozence, pravidelné domácí práce apod. Později, cca od 15 let i různé brigády. Dítě si peněz vydělaných vlastní prací v  čase, který by jinak mohlo věnovat zábavě, bude více vážit.

8. V období 15 – 17 let by se dítě mělo seznámit mnohem podrobněji s tím, jak hospodařit s penězi, jaké finanční produkty existují, jaké jsou bankovní poplatky, jak se úročí vklad i půjčka. A hlavně jaká nebezpečí v  oblasti financí existují a jak se jich vyvarovat. „A vštěpovat jim pravidlo - nic nepodepisovat unáhleně bez přečtení smlouvy, nebo když něčemu ve smlouvě nerozumí“, radí odborník.

Dbejte na to, aby se děti postupně seznamovaly s hospodařením rodiny. Bavte se před nimi o  penězích, jak zvažujete, co koupit a co ne, jak spoříte na dovolenou, nový televizor, auto apod. Mluvte i o tom, jak se pojistit proti různým škodám a odpovědnosti.

A pokud využíváte služeb finančního poradce a děti jsou již starší, neváhejte a pozvěte je, ať poslouchají váš rozhovor, třeba když připravujete nebo upravujete finanční plán. Budou tak lépe připravené pro život.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit