ZpětÚvodAktuality MMR chce kontrolovat činnost realitních kanceláří

MMR chce kontrolovat činnost realitních kanceláří

28.05.2014 15:21

Chystá ho ministerstvo pro místní rozvoj s tím, že by mohl platit od roku 2017. Zatímco dosud činnost realitních kanceláří nikdo nereguluje, do budoucna by se to mělo změnit - výsledkem by měl být mimo jiné mnohem přehlednější trh, na němž se ročně otočí několik miliard korun. Vydělat by na tom měli jak jednotliví kupci a prodejci nemovitostí, tak seriózní kanceláře, protože by měly například zmizet ty, které nebudou splňovat požadované nároky. Zákon o realitním trhu, který vzniká v gesci ministerstva pro místní rozvoj, počítá například s jasně definovanými požadavky na vzdělání makléřů, kteří by měli splňovat následující podmínky: vysokoškolské vzdělání ekonomického, právnického nebo stavebního směru, středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou a jeden rok praxe v realitní činnosti, získání profesní kvalifikace pro činnost samostatného obchodníka s realitami. Odbornou způsobilost by bylo možné získat mj. i absolvováním procesu ověření odborné kvalifikace v rámci systému profesních kvalifikací (dle zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání). Nejde však jen o požadavky na samotné makléře. Mnohé by se změnilo i přímo pro realitky. Zákon mimo jiné počítá s povinným pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu, oddělenou správou finančních prostředků klientů od provozních financí realitní kanceláře a nastavením pravidel pro příjem zakázek do nabídky realitních kanceláří. V současné době nabízí mnoho realitních kanceláří některé nemovitosti, aniž by k tomu měly jakýkoliv souhlas majitele nemovitosti. Dochází ke vzájemnému vykrádání zakázek realitních kanceláří mezi sebou, případně jsou prezentovány nemovitosti, jejichž nabídka už není vůbec aktuální, či se jedná dokonce o zcela fiktivní nabídky, které mají pouze navodit dojem rozsáhlého portfolia. Snahou nové legislativy v této oblasti by mělo být nastavit pravidla takovým způsobem, aby realitní kanceláře při nabídce nemovitostí měly zajištěný mandát od majitele nemovitosti. Portál o bydlení přinese sérii textů například o tom, jaké služby mohou zákazníci požadovat od realitních kanceláří, s jakou musí počítat provizí a jak poznat seriózní kancelář od té, které je lepší se vyhnout.

Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit