ZpětÚvodAktuality Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám

Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám

16.12.2019 09:25

Nižší pořizovací cena obvykle znamená nutnost rekonstrukce
Byty ve starší zástavbě jsou často mnohem levnější než srovnatelně velké byty v novostavbách. A to, i když jde o stejnou lokalitu. Pokud je byt, který jste si vybrali v původním stavu, dobře si jej prohlédněte. Výjimkou nejsou špatné elektroinstalace, rozvody vody, nevyhovující omítky, stará okna, obklady i podlahy.

Odborníci doporučují přizvat si k prohlídce vybrané reality stavaře, který dokáže odhadnout náklady na rekonstrukci. Ke kupní ceně připočítejte klidně i 30 % kalkulované ceny navíc. Při provádění rekonstrukce se totiž mohou vyskytnout problémy, které neodhadne předem ani odborník. Skryté vady, které nebudete moci uplatit v rámci reklamace, nebo potřeba změnit dispozice a funkce jednotlivých místností, mohou opravy značně navýšit. Na druhou stranu, u starších bytů se dá o konečné kupní ceně jednat, a často dosáhnout jejího snížení.

Vypočítejte si náklady na provoz
Energetické průkězy budovy nejsou bezdůvodné. Pokud není dům zateplený, určitě budou vyšší náklady na vytápění. Také údržba společných prostor bývá u staršího domu náročnější než u nových projektů. Takže je třeba počítat s vyššími náklady na příspěvky do fondu oprav. Jestliže je celý dům rekonstruován, nezapomeňte se zeptat, zda společenství vlastníků splácí úvěr a jakým způsobem.

Jsou na domě reklamy komerčních firem? Informujte se, co se děje s jejich výnosy. Některá SVJ příjmy z reklamy či z pronájmu společných nebytových prostor nerozdělují mezi členy, ale používají je ke schváleným úpravám či opravám. To naopak může snížit váš příspěvek do fondu oprav. Ale váš podíl z příjmů z reklam a pronájmů budete muset uvést v daňovém přiznání a eventuálně podle výše z nich uhradit daň.

Zajímejte se o dům i jeho okolí
I když vám bude byt vyhovovat, zjistěte si také, zda se vám bude dobře bydlet v prostředí, v němž dům stojí. Rozhlédněte se kolem domu. Kupujete byt a v přízemí je restaurace? Až do třetího patra (a to i z vedlejšího domu) může celé léto otevřenými okny pronikat dým z cigaret kuřáků před provozovnou. Třeba zjistíte, že máte u domu stanici tramvaje nebo autobusu. Možná skvělé pro dopravní dostupnost. Ale bude se vám dobře spát, když bude do ložnice celou noc pronikat hluk z dopravy?

Zeptejte se také na pravidla v domě. Nejedno SVJ má již například ustanoveno, že v domě nesmí bydlet domácí zvířata. V poslední době se velmi rozmáhají krátkodobé pronájmy bytů turistům. Ty podstatně zvětšují frekvenci cizích lidí v domě a často jsou spojeny s nepořádkem a hlukem. Pokud je v domě takových bytů víc, zvažte, zda vás to nebude obtěžovat.

Koupí bytu a investicí do něj vlastně změníte svůj životní prostor, a částečně i životní styl. Nejste-li nomádi, kteří se rádi často stěhují, zamyslete se, zda se vám v bytě, který jste si vybrali za svůj nový domov, bude dobře žít desítky dalších let.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit