ZpětÚvodAktuality Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám

Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám

16.12.2019 09:25

Nižší pořizovací cena obvykle znamená nutnost rekonstrukce
Byty ve starší zástavbě jsou často mnohem levnější než srovnatelně velké byty v novostavbách. A to, i když jde o stejnou lokalitu. Pokud je byt, který jste si vybrali v původním stavu, dobře si jej prohlédněte. Výjimkou nejsou špatné elektroinstalace, rozvody vody, nevyhovující omítky, stará okna, obklady i podlahy.

Odborníci doporučují přizvat si k prohlídce vybrané reality stavaře, který dokáže odhadnout náklady na rekonstrukci. Ke kupní ceně připočítejte klidně i 30 % kalkulované ceny navíc. Při provádění rekonstrukce se totiž mohou vyskytnout problémy, které neodhadne předem ani odborník. Skryté vady, které nebudete moci uplatit v rámci reklamace, nebo potřeba změnit dispozice a funkce jednotlivých místností, mohou opravy značně navýšit. Na druhou stranu, u starších bytů se dá o konečné kupní ceně jednat, a často dosáhnout jejího snížení.

Vypočítejte si náklady na provoz
Energetické průkězy budovy nejsou bezdůvodné. Pokud není dům zateplený, určitě budou vyšší náklady na vytápění. Také údržba společných prostor bývá u staršího domu náročnější než u nových projektů. Takže je třeba počítat s vyššími náklady na příspěvky do fondu oprav. Jestliže je celý dům rekonstruován, nezapomeňte se zeptat, zda společenství vlastníků splácí úvěr a jakým způsobem.

Jsou na domě reklamy komerčních firem? Informujte se, co se děje s jejich výnosy. Některá SVJ příjmy z reklamy či z pronájmu společných nebytových prostor nerozdělují mezi členy, ale používají je ke schváleným úpravám či opravám. To naopak může snížit váš příspěvek do fondu oprav. Ale váš podíl z příjmů z reklam a pronájmů budete muset uvést v daňovém přiznání a eventuálně podle výše z nich uhradit daň.

Zajímejte se o dům i jeho okolí
I když vám bude byt vyhovovat, zjistěte si také, zda se vám bude dobře bydlet v prostředí, v němž dům stojí. Rozhlédněte se kolem domu. Kupujete byt a v přízemí je restaurace? Až do třetího patra (a to i z vedlejšího domu) může celé léto otevřenými okny pronikat dým z cigaret kuřáků před provozovnou. Třeba zjistíte, že máte u domu stanici tramvaje nebo autobusu. Možná skvělé pro dopravní dostupnost. Ale bude se vám dobře spát, když bude do ložnice celou noc pronikat hluk z dopravy?

Zeptejte se také na pravidla v domě. Nejedno SVJ má již například ustanoveno, že v domě nesmí bydlet domácí zvířata. V poslední době se velmi rozmáhají krátkodobé pronájmy bytů turistům. Ty podstatně zvětšují frekvenci cizích lidí v domě a často jsou spojeny s nepořádkem a hlukem. Pokud je v domě takových bytů víc, zvažte, zda vás to nebude obtěžovat.

Koupí bytu a investicí do něj vlastně změníte svůj životní prostor, a částečně i životní styl. Nejste-li nomádi, kteří se rádi často stěhují, zamyslete se, zda se vám v bytě, který jste si vybrali za svůj nový domov, bude dobře žít desítky dalších let.


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Daň z nabytí nemovitosti. Jak správně určit nabývací a daňovou hodnotu?

16. 12. 2019
Kupujete dům nebo byt a budete platit daň z nabytí nemovitých věcí. V současné době je výše daně 4 % z nabývací hodnoty. Ta se zjišťuje několika způsoby a je nutné vědět, jak ji vypočítat či stanovit.

Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám

16. 12. 2019
Starší byty jsou pro mnohé tahákem. Jsou totiž často umístěny v činžovních domech v původních městských částech, v centrech měst. Předností těchto míst bývá kvalitní dopravní a obchodní infrastruktura. Obyvatelé mají blízko kulturu, zábavu, školy, dobré restaurace. Ovšem starší byt má také svá negativa. Dejte si na ně pozor.

Archiv aktualit