ZpětÚvodAktuality Ceny bytů stále na vzestupu.

Ceny bytů stále na vzestupu.

23.02.2017 17:26

 Ceny nemovitostí jsou již pět let na vzestupu a ani letos nedochází k výraznější změně. Byty, pozemky i rodinné domy jsou stále dražší, navzdory změně poplatníka daně z nabytí nemovitosti, která se před koncem loňského roku přenesla na kupující, i vyšším sazbám hypoték. ČNB sice začala zvyšovat nároky na vyšší hotovost při získávání hypotečních úvěrů, ale poptávka po vlastním bydlení ani tak nepolevila. Ba naopak. Mnozí se snaží využít současných podmínek dříve, než centrální banka zasáhne do trhu s bydlením ještě více. Nemovitostí, zejména nových bytů, je na trhu navíc nedostatek. Z dat z portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz, které ceny nemovitostí monitorují již od roku 2008, je patrné, že ti co nakoupili vletech 2010 – 2015 rozhodně chybu neudělali. Jen za posledních 12 měsíců se průměrná cena bytu 1+1 v České republice zvýšila o 10 %, byty 2+1 podražily o 16 % a velké byty 3+1 jsou meziročně dražší o 13,2 %. Zajímavý je také údaj za období 1. 12. 2016 – 1. 1. 2017, tzn. z doby, kdy lidé řešili více nákup vánočních dárků než nemovitosti. Byty 1+1 (+0,74 %), byty 2+1 (+1,93 %) a byty kategorie 3+1 za jediný měsíc zvýšily svoji hodnotu o 1,69 %. V Praze, Brně, Olomouci i dalších velkých městech se aktuálně nenabízí tolik volných bytů, aby jejich ceny začaly klesat. Jedinou neznámou zůstává již zmíněný další zásah ČNB, který by mohl růst cen alespoň zpomalit.

Poptávka po luxusních nemovitostech neklesá

Na trhu s luxusními nemovitostmi je situace obdobná, jako ve všech ostatních segmentech rezidenčního bydlení. Vždy záleží na poměru nabídky a poptávky. A poptávka je nyní mnohem větší než nabídka i u dražších realit. Podle dat, která máme k dispozici, je poptávka vysoká nejen u dostupného bydlení, ale také v kategorii luxusních nemovitostí. Velkou roli zde hrají kupující ze zahraničí. Pro ty je český trh cenově stále dostupný. Stačí porovnat ceny bytů např. v Paříži a Praze. A právě zahraniční klientela si za vyšší standard ráda připlatí. Často jde o investory, kteří sledují trhy ve více zemích, porovnávají růst cen vjednotlivých lokalitách a podle toho se rozhodují, kde nakoupí. Česko je také jednou z nejbezpečnějších zemí světa a právě cizinci jsou na otázku bezpečí velmi citliví.

Ve špatných lokalitách ceny stagnují

Reality v silně neatraktivních lokalitách, na rozdíl od ostatních míst, jsou dlouhodobě velmi málo poptávány a nevykazují růst cen již mnoho let. A není příliš pravděpodobné, že dojde k výrazné změně ani vletošním roce. Neudržovaná sídliště na periferiích, špatná dostupnost do center měst, vysoká nezaměstnanost, to vše se podepisuje na nezájmu o bydlení vtěchto oblastech.

Praha stále odtržena od zbytku republiky

Pohled na regiony se bohužel ve statistikách velmi často opomíjí. Jsou to ovšem právě jednotlivé kraje, kde lze velmi dobře vyčíst aktuální trendy na trhu s nemovitostmi. Podíváme-li se např. na nejžádanější kategorii, byty 2+1, tak zjistíme, že za poslední rok (1. 1. 2016 – 1. 1. 2017) zvýšili svoji cenu téměř o třetinu v Hradci Králové. V nedalekých Pardubicích došlo k navýšení o 22,2 % a obdobná situace byla také v Karlových Varech (25,1 %) či Liberci (25,6 %). Naopak ceny na severu Čech a Moravy, zejména v menších městech s vysokou nezaměstnaností, stagnovaly. V hlavním městě je důležité porovnávat jednotlivé městské části. Cena průměrného bytu 2+1 v městské části Praha 1 byla vlednu 2017 na částce 6 187 935 Kč. Byt o stejné velikosti v Praze 2 vyšel ve stejnou dobu na 4 881 871 Kč a např. ve třetím městském obvodu bylo nutné zaplatit za obdobný byt 4 656 648 Kč. Za poslední rok došlo k nárůstu průměrných cen bytů ve všech pražských městských částech. Bude velmi zajímavé sledovat, jaký vývoj cen bude mít trh s realitami iv průběhu letošního roku. O tom, zdali ceny porostou i nadále, opět rozhodnou kupují- cí. Jejich ochota kupovat a snaha ČNB regulovat trh s bydlením, vnáší do predikcí vývoje cen nemovitostí mnoho neznámých. Ať už dopadne rok 2017 jakkoliv, pořád bude platit, že koupě nemovitosti je pro většinu lidí životní investicí, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí více než bydlení v nájmu.

Zdroj: realityčechy.cz


Rychlé hledání

Rychlý kontakt

Michal Němeček,
Němeček-Reality.cz


Tel.: +420 777 564 916
E-mail:info@nemecek-reality.cz

Kontaktní formulář

Aktuality

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Vánoce a novoroční přání

12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti. 

Archiv aktualit